Aktuality O našem souboru Členové Šafránu Foto Šafránu Členové Šafránku Foto Šafránku Kalendář akcí Písničky z CD Odkazy & kontakty dnešní datum: 17.04.2024 nejbližší akce: Výročí baráčnické obce - Praha, Žofín

Hanácké klebete

Hanácké Klebete
Krásné setkání s příjemnými lidmi zažil folklorní soubor Šafrán 8.-9.června 2013.Přijali jsme pozvání od souboru Klas z Prostějova na pořad „Klebety“. V programu se vystřídaly děti z hanáckého souboru,my jsme měli dva vstupy a odpoledne vyvrcholilo předvedením pravé hanácké svatby.Viděli jsme překrásné kroje a zvyky,které už si málokdo pamatuje.A jak už to na takové svatbě bývá,jídla i pití bylo do sytosti.Koláčky,kačenka,sádlo se škvarkama,výborné víno a kdo ví co ještě. Pivo poslal na takovou slávu náš sponzor,pivovar Konrád.Tančilo se a veselilo ještě dlouho po ukončení oficiální části dne. Šafráni předvedli divákům zbrusu nové pásmo „Vokolo měsíce“ zakončené dřevákovým tancem,který sice už není nový,ale má vždy všude velký úspěch. Dívky tančí toto nové pásmo v kanduších,což je živůtková sukně,nošená obyčejně v severních Čechách.Na další vystoupení a tudíž i převlečení do svátečních krojů jsme měli 15 minut.Myslím,že jsme vytvořili světový rekord.
Srdečné setkání s moravskými přáteli a jejich písněmi bylo úžasné.Určitě jim příprava dala pěkně zabrat,ale únava na nikom vidět nebyla.Také jsme si po dlouhé době užívali sluníčka,kterého je u nás na severu dosud pomálu.Bylo nám zde moc hezky,kapely se družily,hrálo se a zpívalo dlouho do noci,střídaly se české a moravské písničky.Pro muzikanty a zpěváky žádný problém,většinu znali naprosto všichni.
Už se těšíme na další setkání,které se uskuteční u nás v Jablonci nad Nisou.

[ zpět ]