Aktuality O našem souboru Členové Šafránu Foto Šafránu Členové Šafránku Foto Šafránku Kalendář akcí Písničky z CD Odkazy & kontakty dnešní datum: 25.06.2024 nejbližší akce: Dožínky Frýdlant

Páni, dámy, Beseda začíná ...

To jsou úvodní slova vyzývající k tanci Česká beseda. Tanec, který je pro starší generace neodlučitelně spjat s plesy, lidovou zábavou, městskými a obecními slavnostmi, případně slavnostmi Sokolů. Pro většinu mladších tanečníků ale tanec zcela neznámý. Pryč jsou doby, kdy se Česká beseda vyučovala v každých tanečních jako nedílná součást všeobecného vzdělání.

Naše taneční škola Dvorana byla založena panem Jasanem Bonušem ve spolupráci s profesorem Františkem Bonušem, který se zcela zásadně zasadil o obrodu a vzkříšení České besedy. V roce 1994 vydal nové vydání České besedy, vytvořené podle původních Linkových záznamů, napsané současným jazykem a doplněné vynikající videoukázkou, zatančenou tanečníky Státního souboru písní tanců. Besedu vydal tak, jak byla původně představena - tedy ve stylu městské společnosti. Její lidová verze je až důsledkem oblíbenosti besedy a jejím zlidověním. Díky tomuto novému vydání se Česká beseda pomalu opět dostává do povědomí tanečníků v Čechách i v zahraničí.

O premiéře České besedy hovoří historické prameny odlišně. My se ale můžeme spolehnout na výzkum pana profesora Bonuše, který vše shrnuje a uvádí na pravou míru. "Česká beseda měla premiéru dne 13. listopadu 1862 v Konviktském sále v Praze 1". Proč tedy slavíme výročí besedy o rok později? Důvody nejsou vůbec romantické - finance. Minulý rok /2012/jsme nebyli schopni se do organizace této akce pustit. A oslavu 150 let tedy můžeme věnovat, ne prvnímu předvedení, ale prvnímu vydání besedy, které vyšlo opravdu v roce 1863.

[ zdroj www.dvorana.cz, 07.12.2013 ] [ zpět ]