Aktuality O našem souboru Členové Šafránu Foto Šafránu Členové Šafránku Foto Šafránku Kalendář akcí Písničky z CD Odkazy & kontakty dnešní datum: 21.04.2024 nejbližší akce: Výročí baráčnické obce - Praha, Žofín

O našem souboru

Folklorní soubor ŠAFRÁN z Jablonce nad Nisou vedou od jeho založení v roce 1995 manželé Aleš a Jaroslava Václavíkovi. Někteří jeho členové se zajímají o folklor již řadu let. K folkloru nás přivedla Marta Nováková, která byla zakládající členkou folklorního hnutí na Jablonecku.

V současné době má ŠAFRÁN 28 členů, z toho 9 členů kapely. Vedoucím souboru je Aleš Václavík, taneční choreografii vedou Jaroslava Václavíková a Vlastimil Stecker, primášem kapely je Jaroslav Hajský, zástupce Jan Meloun. Ostatní členové souboru se vlastními silami zasluhují o hladký chod celého souboru. A to nemluvě o „dvorní“ švadleně Ireně Pilátové.

V roce 1997 byl založen dětský soubor ŠAFRÁNEK. Jeho členy jsou děti od 3 do 15 let. Šárka Tomášková a Jaroslava Václavíková jsou vedoucími dětského souboru a zároveň se zabývají i choreografií. Hudební doprovod zajišťuje Vlastimil Stecker nebo kapela velkého souboru ŠAFRÁN.

Oba soubory jsou zaměřeny na lidové písně a tance z Podještědí, Podkrkonoší a Pojizeří. Vystupujeme v krojích, které jsou kopiemi původních krojů z této oblasti. Činnost souborů je velmi rozsáhlá. Jaro vítáme velikonočním koledováním s pomlázkou. Oproti tomu „Živý Betlém“ je již několik let ozdobou oslav vánočních svátků. Toto vystoupení mohou diváci spatřit již tradičně před zahájením odpoledních bohoslužeb na Štědrý den v kostele na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou. V programu máme například pásma s názvem „V těch Jizerskejch horách“, „My jsme chasníci“, „Mlynáři“ nebo „Travička zelená“. A též tradiční tanec "Česká beseda", který se v této podobě tančí již přes 130let. Plesy a baráčnické akce jsou tímto tancem většinou zahajovány.

U příležitosti 5.výročí jsme natočili CD s písničkami tohoto kraje.

Soubor úzce spolupracuje s Městským úřadem v Jablonci nad Nisou, Muzeem skla a bižuterie a Vlastenecko-dobročinnou obcí Baráčníků v Jablonci nad Nisou / Mšeně. Hlavním posláním souboru je přinášet lidem radost a úsměv, oslavovat krásy života tancem a písní, udržovat lidové zvyky a tradice z této oblasti.

ŠAFRÁN společně se ŠAFRÁNKEM účinkují nejen v Jablonci nad Nisou a jeho okolí, ale také v mnohých dalších městech celé České republiky. Chloubou souboru jsou zahraniční vystoupení a mezinárodní festivaly: Malorka, Německo, Polsko, Francie, Belgie, Tunis, Mexiko, Itálie, Slovensko, Řecko

Společná fotogalerie Šafránu a Šafránku.